Děti internetové generace a sport

Děti internetové generace a sport

Každá generace má pocit, že právě ona je ta nejlepší a může tak hodnotit generace ostatní. To se děje i v současné době, kdy se ze všech stran neustále dočítáme, jak dnešní děti sedí jen u počítače a nechodí ven. Co je na to pravdy?

Dříve, když jste šli ven, viděli jste hřiště plné dětí. Nikdo nechtěl sedět doma a všichni trávili velké množství času venku, pro děti byl největší trest domácí vězení. A jak je to v dnešní době? Nejčastějším obrazem jsou děti sedící doma u počítače nebo tabletu.

Psychologové často upozorňují, že děti tráví až nezdravé množství času zavřené v budovách a tím ohrožují přirozený vývoj a své zdraví. Dětem bez přírody hrozí nemoci i poruchy chování.

Rodiče mají na své děti vysoké nároky a nenechávají jim prostor pro volnou zábavu. Často jde dítě ihned po škole do nějakého zájmového kroužku, pak se vrátí domů, napíše úkoly, dá si večeři a pustí si televizi nebo počítač. Tím pádem nemá prostor přes týden jít ven s kamarádi a jen tak lozit po stromech.

Proč tomu tak je?

Je to vůbec chyba dnešních dětí, že nechodí tak často ven nebo za to svým způsobem můžou i rodiče? Ze všech stran se dočtete, že děti nechtějí chodit ven, ale kdo jim organizuje jejich čas? Ano je to právě rodič, který je schopen dítě zapsat do čtyř kroužků a nenechat tak žádné volno. Na druhou stranu je to celkem pochopitelné, protože když dítě nebude mít kroužky, bude se flákat po venku a co z něj pak vyroste, že?

Tady máme menší střet zájmů. Odborníci poukazují na nedostatek volného času, tráveného venku a rodiče podnikají všechny možné kroky k tomu, aby se dítě jen tak venku nepoflakovalo. Jak tedy najít kompromis? Tento problém podle mého názoru nemá správné řešení. Dítě by mělo mít dostatek času na volnou zábavu, ale zároveň by mělo být zaměstnané tak, aby se jen tak nepoflakovalo.

Nicméně pravdou je, že se jsou děti méně sportovně nadané a mají sklony k obezitě. Jejich pohybová aktivita během let neustále klesá, a to jak u dívek, tak u chlapců. Největší zlom nastává právě v pubertě. Bohužel děti nemají vzor ani v dospělých, protože více jak 35 procent Čechů vůbec nesportuje.

V současné době trpí téměř třicet procent českých dětí obezitou nebo nadváhou. Na vině je špatná životospráva a nedostatek pohybu. Rodiče mají často tendenci obezitu svých dětí podceňovat, myslí si, že je to přechodný stav a dítě z toho vyroste. Velice se ale pletou. Pokud dítě získá špatné stravovací návyk, bude se s nimi potýkat i v dospělosti. Rodiče by měli ke stravování dětí přistupovat zodpovědně, protože dítě často přebírá jejich stravovací návyky.

Nebuďme jen jednostranní. Opačným extrémem jsou rodiče, kteří hlídají každou kalorii a každé sousto. Děti někdy nutí i do diet nebo alternativních způsobu stravování. Jídelníček dětí by měl být pestrý a obsahovat všechny potraviny. Omezena by měla být především konzumace slazených nápojů a cukrovinek. To ostatně platí i pro fastfoody.

A co si myslíte vy? Jsou dnešní děti opravdu na tom tak špatně?