Jaké jsou nejpopulárnější sporty na světě

Jaké jsou nejpopulárnější sporty na světě

Víte, který sport je nejpopulárnější? V České republice v tom máme jasno, na prvních dvou místech je fotbal a hokej, jen těžko můžeme určit, který sport znamená pro Čechy více. Myslíte si, že ve světě je to jinak?

Nejprve se pojďme podívat, jak je to v u nás. Mezi nejoblíbenější sporty patří již zmiňovaný fotbal a hokej. Do žebříčku patří především ty sporty, které můžeme v našich klimatických podmínkách provozovat a které nepotřebují nějak velkou výbavu.

Z průzkumu ale vyplívá, že nejčastěji provozovaným sportem u nás je cyklistika, následovaná fotbalem, volejbalem, rekreačním během, plaváním, tenisem, in-line bruslením a dalšími sporty. Je zajímavé, že hokej jako pomalu národní spor je až na pomyslné desáté pozici.

A jaké sporty by lidé vyzkoušeli nejraději? Jsou to sporty, jako je: golf, tenis, paragliding, bungee jumping, potápění, lukostřelba, squash nebo například windsurfing. Je vidět, že tomuto výčtu dominují více méně adrenalinové sporty a také sporty, které jsou v současné době moderní a díky globalizace se k nám rozšiřují.

A jak je to ve světě?

Ano, na první pozici je samozřejmě klasický fotbal, a to s celou 3,5 miliardou fanoušků. Tento sport je populární převážně v Evropě, Africe a Americe. Co může být překvapivé pro nás, tak na druhém místě je kriket. Tento sport není v našich krajinách tak populární, i když existuje již stovky let. A ve kterých zemích je kriket tak populární? Největšími fanoušky kriketu jsou obyvatelé Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu. Také je to nejoblíbenější sport v miliardové Indii a Pákistánu. Oproti fotbalu se odhaduje počet fanoušků tohoto sportu na 3 miliardy. Na třetím místě je nám tak známý lední hokej a následuje tenis. Tenis je populární především v bohatších zemích.

I další pozice můžou být docela překvapivé. Na pátém místě je volejbal, který porazil i basketball. Mnozí z nás by stolní tenis neřadili ani mezi sporty, ale světe div se, je na šesté příčce. V desítce nejoblíbenějších sportů se umístil i baseball, golf a americký fotbal.

Mezi další velice oblíbené sporty, ale bohužel sporty, které se neprobojovaly do první desítky patří box, ragby, atletika, dostihy nebo automobilové závody.

Děti a sport

V dnešní době mají děti téměř neomezené možnosti, samy si mohou rozhodnou, jakému sportu se budou věnovat, i když to bude například americký fotbal. Dříve se sporty, jako je například baseball nebo ragby u nás nehrály. Neexistovaly žádné kluby, které by tyto sporty provozovaly, ale teď se těší velké oblibě a mezi mladými jsou velice oblíbené.

I když to není tak úplně sport, ale spíš umění, rozšířila se u nás v posledních letech taneční kultura. Převážně se jedná o street dance, ale i roztleskávání je populární. Tanční především dívky, ale i mužské zastoupení je docela velké.

A jaký spor máte nejraději vy? Jste ten typ člověka, který sporty pozoruje z pohodní svého gauče nebo je aktivně hrajet? Pokud se řadíte mezi první skupinu, nikdy není pozdě začít. Naše tělo pohyb potřebuje a bude rádo za každou hodinu, kterou trávíme aktivně, a ne u počítače.