Životní styl dnes a v minulosti

Životní styl dnes a v minulosti

Jak moc se lišila strava, kterou jedli naši předci od té dnešní? Pokud jste si mysleli, že naše babičky jedly nezdravě, mýlíte se, právě naopak. Strava našich předků byla vyvážená a pestrá. Naši předci nevěděli nic o vitamínech, minerálech nebo třeba bílkovinách, a přes to se stravovali zdravě. Jedly se především ty plodiny, které se vypěstovaly v daném podnebí a ročním období. Využívalo se především to, co jím příroda dala. Takže lovili zvěř, sbírali plody, semena nebo houby.

Samozřejmě se jedlo i maso, mléko nebo vypěstované brambory. Postupem času se však způsob stravování změnil. V dnešní době už nejíme jen potraviny, které se vypěstovaly v našem podnebí. Ale dáváme přednost potravinám exotickým. Tyto potraviny mohou být často chemicky ošetřeny a někdy je nejasný i jejich původ.

Místo toho, abychom zařadili do svého jídelníčku více ovoce, jdeme do lékárny a kupujeme si všelijaké multivitamínové tablety, které obsahují barviva a další konzervanty.

Jaká jsou největší negativa dnešní stravy?

Co každý den jíte? Jsou to potraviny zdravé nebo si dopřáváte smažené? Bezesporu je to každého věc, čím se stravuje. Největším problémem dnešní doby je tuk a cukr. Lidé konzumují nadměrné množství masa a jídlo bez něj si již nedokáží představit. Zapomínají na ovoce a zeleninu, místo toho si nakupují drahé potravinové doplňky. Trendem je rychlé stravování, lidé našli oblibu ve fast foodech a nezdravém jídle. Nejdůležitější je pro ně rychlost, přednost dávají jídle venku, než domácímu vaření. Celkově si na jídlo nenecháváme moc času. Místo toho, abychom si jídlo vychutnávali a trávili u něj hezké chvíle s blízkými, objednáváme si ho online v plastových boxech.

Dalším trendem jsou nesmyslné diety a nejrůznější omezení v jídle. Rozmáhá se vegetariánství nebo veganství. Lidé nejí maso z nejrůznějších důvodů, ale už jim nedochází, že maso je nejdůležitějším zdrojem bílkovin. Spousta lidí jí raw stravu nebo paleo. Nakupují pouze ty produkty, které byly vyrobeny v České republice a hlavně ty, které jsou bio. Tyto potraviny jsou kvalitativně na vyšší úrovni, ale samozřejmě si za ně člověk připlatí.

Jak na Nový rok, tak po celý rok

Určitě každý, který se alespoň trošku zajímá o zdravý životní styl, si dal na Nový rok nějaké předsevzetí. Podařilo se vám ho ale někdy dodržet nebo jsou to jen plané řeči? Existuje několik výmluv, proč se vám to určitě nepodařilo. Jednou z nejčastějších výmluv je “Nemám na to dost času”. Ano, je to náročné, ale pokud chcete žít zdravě a cvičit, čas si vždycky najdete. Další dobrou výmluvou je “Zdravé jídlo je moc drahé”. Ano, zdravé potraviny jsou dražší, což by tak samozřejmě být nemělo, ale když se nad tím zamyslíte, není to tak jednoznačné. Kolik peněz utratíte za nejrůznější pochutiny a dobroty, přitom je vlastně vůbec nepotřebujete.  Místo toho je lepší si připlatit za kvalitní maso a zeleninu. Netvrdím, že si člověk nemá jednou za čas koupit to, na co má chuť, ale s ničím se to nemá přehánět. Jednou za čas jsou ty brambůrky a čokoláda taky potřeba.